“War in Films” projektikohtumisest

 

Erasmus+ projekti “War in Films” viimane kohtumine toimus 13.19. märtsil Türgis Aydınis. Kokku said õpilased Kreekast, Poolast, Türgist ja Eestist. Projekti peamine eesmärk on luua film, mis käsitleb sõda ja selle mõjusid inimese elule. Türgis lõpetasime Tamsalus alustatud filmimisega.

 

Varasemalt on projektikohtumised toimunud Kreekas ja Eestis. Kreekas toimus casting ning räägiti üldisemalt sõjafilmidest. Tamsalus alustati filmimisega. Lugu räägib noorest Paulo Levist ja tema muusikutest vanemate varasemast elust Auschwitzi koonduslaagris. Stsenaarium on valminud Michael Morpurgo jutustuse The Mozart Question põhjal.. Filmi stsenarist, režissöör kui ka operaator on meie kooli 12. klassi õpilane Kerdo Vainer.

 

Reisi esimesel päeval lendasime läbi İstanbuli İzmiri ning sealt sõitsime edasi Aydıni. İzmiri lennujaamas juhtus nii mõndagi, näiteks läks kaduma ühe õpilase pagas, mistõttu jõudsime sihtkohta tunduvalt hiljem.

 

Teine päev algas koolis, kus tutvusime nii hoone kui meeskondadega teistest riikidest. Lisaks vaatasime üle võttepaiga. Päeva teises pooles tutvusime kohaliku ümbrusega, käisime vanalinnas ja majamuuseumis, sõime apelsine ja seadsime end eelseisvaks nädalaks valmis.

 

Kolmandal ja neljandal päeval keskendusime põhiliselt filmimisele. Lisaks arutasime võtteplatsil rahvusvahelise seltskonnaga erinevate religioonide ja traditsioonide üle, sest kokku olid saanud moslemid, katoliiklased, õigeusulised ja luterlased. Veel võrdlesime keelelisi erinevusi ja rääkisime sõjast, sest see on hetkel keskne teema nii maailmas kui ka meie projektis.

 

Viiendal ehk viimasel päeval külastasime Neitsi Maarja maja, mis on eriline seetõttu, et seal käivad palvetamas nii moslemid kui kristlased üle terve maailma. Peale seda sõitsime Ephesusse, kus nägime Artemise templit ühte seitsmest maailmaimest. Veel külastasime mägiküla Şirincet, mille ajalugu ulatub samuti tagasi vanakreeka aega. Viimane sihtkoht oli Kusadasi kuurortlinn. Jalutasime mere ääres ja nautisime päikesepaistelist sooja ilma.

Päeva lõpetas pidulik õhtusöök, kus vahetasime muljeid, tantsisime ja jätsime hüvasti.

 

Projekti käigus nägime, kogesime ja õppisime palju uut. Loodetavasti valmib film augustiks. Oleme tänulikud sellise võimaluse eest ning täname kõiki, kes projekti elluviimisele kaasa on aidanud. 

 

Eliise-Marie Soll

Tamsalu Gümnaasium

  1. klass