8. novembril külastavad Tamsalu Gümnaasiumi Viljandi Pärimusmuusika Keskuse koolikontsertide raames tunnustatud Eesti pärimusmuusikud Taavet Niller, Tõnis Kirsipu ja Martin MüllerKontsert kannab pealkirja “Virumaa pärimusmuusika”.

Kõiki kolme muusikut ühendab Virumaa pind, kus kõik on sündinud ning loomulikult see, et kõik tegelevad muusikaga. Pärimusmuusika on mehed omavahel tuttavaks teinud. Tõnis ja Martin on ülikoolis omandanud pärimusmuusikaalased kraadid vastavalt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias. Taavet õppis TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias jazzmuusika erialal, kuid on pärimusmuusikat viljelenud juba pikka aega. Noored härrad mängivad pillilugusid ja laulavad laule Virumaalt, mis on kas päritud esivanematelt või leitud Rahvakultuuri arhiivi varasalvest ning taaselustatud. Kontserdil räägivad mehed ka mõne sõnaga vanadest kommetest, pillimeestest ning seletavad, millest muusikapalad räägivad. Kõik kokku tutvustab Virumaa muusikalist pärandit kuid annab ka pildi esivanemate eluolust Virumaal.

Koosseis on põnev, sest Miila külast pärit Martin on Eesti lõõtspillimängija ning see on üks väheseid pille, mille mängutraditsioon on säilinud. Haljala alevikust pärit Tõnis tegeleb väga värske suunaga pärimusmuusikast, sest ega varasalves pole pea ühtegi Eesti pärimusliku löökpilli salvestust. See teeb Tõnisest eesti pärimusmuusika löökpillitraditsiooni üheks algatajatest. Ja kui ansamblis kõlab ka kontrabass, siis on pidu alati kobedam, sest nii see lihtsalt on ning selle eest hoolitseb Rakverest pärit Taavet.

TAAVET NILLER on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia muusikaosakonnas jazzmuusika eriala, kus tema põhipilliks oli kontrabass ja basskitarr. Ta on end täiendanud vahetusaastal Göteborgi Muusika- ja Teatriakadeemia Maailmamuusika osakonnas. Tegutsev koosseisudes: Curly Strings, Gjangsta, Phosphorus trio, Machete. Kontrabassi ja basskitarri õpetaja Tartu Heino Elleri nimelises muusikakoolis ning Viljandi muusikakoolis.

TÕNIS KIRSIPU on esimene diplomeeritud pärimusmuusika löökpillimängija Eestis, kes on loonud unikaalse folktrummi komplekti ning omanäolise mängustiili. Tõnis on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusika erialal, hetkel õpib Eesti muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuris ning õpetab Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis pärimusmuusika löökpille. Tõnis on musitseerinud erinevates koosseisudes nagu Duo Malva ja Kirsipu, Phosphorus trio, Estonian Folk Orchestra, Ars Apta, VonKuusk jpm.

MARTIN MÜLLER on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning töötab Tapa Muusika- ja Kunstikoolis lõõtspilli õpetajana. Üksikpillimehena ja koos õpilastega on üles astutud paljudel kontsertidel.