Projekti “LTT ja Tamsalu valla noored 2017-2020” üldeesmärgiks oli loodus-, täppisteaduse ja tehnoloogia (LTT) valdkonna populariseerimine Tapa valla Tamsalu piirkonna noorte seas ning huviringide varustamine vajalike vahenditega.

Tööle on asunud kaheksa robootika, kaks tüdrukute tehnoloogia ja üks leiutajate huviring. Tamsalu Gümnaasiumi ja Vajangu Põhikooli robootika ja tehnoloogia ringide arendamiseks on soetatud mitmeid vahendeid: EV3, BeeBot, MBot, OzoBot, SpykePrime, Matatalab roboteid, mitmeid õppetööd toetavaid väljakuid-õpimatte. Leiutajate toa jaoks on soetatud erinevaid tööriistu (puutöö tegemiseks) ja kasutatud kooli oma materjale.

Mõlema kooli õpilased on korduvalt osalenud: Robotexil, Kolga Kooli legopäeval, Rakke Kooli ja Laiuse Jaan Poska Põhikooli robootikapäevadel, neljal järjestikusel aastal First LEGO League Jr näitustel Tartus AHHAA Teaduskeskuses.

Tamsalu Gümnaasiumi õpilased osalesid FLL World Festival Detroidis (USA 2018) ja FLL Open International Lebanon (2019). Mõned õpilased on olnud kaasatud ka Eesti Vabariigi esindusmeeskonda osalemaks FIRST Global Challenge võistlustel Mexicos 2018. aastal ja 2019. aastal Dubais. Kool on võtnud osa iga-aastasest rahvusvahelisest programmeerimist tutvustavast üritusest Code Week ning sellega jäädvustanud oma tegevused ühisele ülemaailmsele robootikakaardile.

Tamsalu Gümnaasiumi FLL meeskond TAMSA on iga-aastaselt osalenud FLL eelvoorudes ja enamus kordadel pääsenud edasi finaali. Projekt “LTT ja Tamsalu valla noored 2017-2020”.
Algklasside õpilased on osalenud õpilasleiutajate riiklikul konkursil, LEGO Maker üritusel, V.H. Parsi animatsioonifestivalil ning saavutanud seal nii auhinnalisi kohti, kui saanud mitmeid eripreemiaid.
Lisaks on osaletud RoboMiku Lahingus, Vinni Espitsjoonidel (III, IV ja V), Teadlaste Öö üritustel (nii läbiviijate kui ka osalejatena), mitmetel reaalsetel ja virtuaalsetel töötubadel ning seminaridel.
Korraldatud on mitmeid robootikanäituseid (kooli kokkutulekuks, lastevanematele, õpetajate päevaks) ja ülemaailmne veepäev. Samuti osales suur hulk Tamsalu Gümnaasiumi robootikaringi õpilasi koolis korraldatud üritusel “Robootikaöö”, kus sai oma teadmisi proovile panna mitmetel robootikaalastel võistlustel ja töötubades ning mõnusalt üksteise seltsis aega veetes mitme päeva vältel. Koostöös Rakke Kooliga on aidatud ette valmistada ja läbi viia Karl Ernst von Baeri suvine tuulikute ehitamise laager ja TEAHU suvekool, mille teemaks oli lennundus. Mõlemal üritusel osales õpilasi ka meie koolist.

Projekt on end igati ära tasunud, kõik projekti alguses seatud eesmärgid said täidetud ning Tamsalu Gümnaasiumi vilistlaste seas on tõusmas LTT valdkonna erialadele sisseastujate ja loodetavasti tulevikus ka lõpetajate osakaal kõrghariduses. Lisaks sellele said õpilased tohutul hulgal uusi teadmisi, huvipakkuvat õppesisus ja koos sõpradega erinevatest üritustest osa võtta. Kindlasti motiveerisid ka erinevad auhinnad, sest robootikud on saanud suurel hulgal tunnustusi ja auhindu. Olgugi, et projekt on tänaseks lõppenud, jätkame meie oma tegemisi sama suure usinuse ja innustustega, et pakkuda lastele igakülgset arengu läbi loodus-, täpisteaduse- ja tehnoloogia valdkonna.

Maris Uudeküll ja Velle Taraste
Tamsalu Gümnaasiumi robootika ringide juhendajad