1.-9. oktoobrini avanes viiel 12. klassi õpilasel võimalus võtta osa Erasmus+ projekti „YOUNG ENTREPRENEURS – LEARNING BY EXPERIENCE“ kohtumisest Portugalis. Projektikohtumise koordinaatorkooliks oli Escola Básica e Secundária väikses Moimenta da Beiras.

Esimesel päeval, kui õpilased olid kooli ja üksteisega tutvunud, alustati kohe tööga. Projektikohtumise keskseks teemaks oli sel korral sotsiaalne kaasamine. Nii kuulati üle partnerriikide Belgia, Läti, Portugali ja Kreeka õpilaste ettekanded. Meie õpilased tutvustasid Tamsalu Gümnaasiumi ingliskeelset kodulehekülge ja andsid ülevaate uutest alustavatest õpilasfirmadest, mis teevad oma toodete valmistamiseks ning teadmiste ja oskuste arendamiseks koostööd Porkuni Kooli ja ettevõtja Reena Curpheyga.

Sarnaselt Lätis toimunud projektikohtumisele oli ka sel korral õpilastel võimalus tutvuda kohalike ettevõtetega. Külastati graniidi- ja veinitehast ning kohalikku õunte töötlemiskeskust. Programm oli küllaltki tihe – lähiümbruse vaatamisväärsused ja atraktsioonid pakkusid põnevust mitmeteks järgnevateks päevadeks.

Eliis-Meredy Klemmer: „Kõige eredamalt jäid kindlasti meelde viinamarjaistandused ja imeilusad vaated. Kirsiks tordil oli veel sealne soojus. Soojus nii ilmade puhul kui ka kogu soojus, mida sealsed inimesed kiirgasid. Viinamarjaistanduste kõrvalt jäi mulle veel eredamalt meelde seikluspark. Seal õnnestus meil läbida kolm rada, millest sai korraliku adrenaliinilaksu.“

Just kohalik loodus, maastik ja muidugi viinamarjaistandused olid need, mis õpilastel silmad särama panid. Anella Veebeli jaoks oli kogu Portugal ja selle loodus lihtsalt vaimustav: “Minu lemmikuks kujunesid kõik viinamarjaistandused, mida külastasime. Esimene neist, mille nimeks Quinta da Pacheca, lummas mind niivõrd palju, et sooviksin seal tulevikus lausa abielluda! Teine viinamarjaistandus asus meie kodulinnale lähemal ning seal saime ise viinamarju korjata, mis oli vahva. Lisaks pidasime me seal traditsioonilise Portugali pikniku. Kogu istanduste piirkonna nimeks on Douro Valley ning vaated, mis seal avanesid, olid lihtsalt imelised!“

Lisaks seikluspargis, viinamarjaistanduses ja mitmetes kohalikku eluolu ja kultuuri paremini tundma õpetavates muuseumides käimisele õnnestus projektis osalejatel nautida vaadet ka  Portugali sisemaa kõrgeimas punktis, Serra de Estrela mäe tipus. Vaade Nazarés Atlandi ookeanile, kus portugallane surfas kõrgeimal lainel, oli samamoodi hingemattev.

Üheks eriliseks kogemuseks õpilastele oli ka n-ö kasuperes ööbimine. “ Esmalt kartsin hostpere juures ööbimist, sest kõik olid võõrad, aga ma olen nii õnnelik, et just sellesse peresse sattusin. Mul on nüüd teine perekond Portugalis, kelle juurde plaanin tagasi minna. Kogu Erasmus+’i seltskond ja teised õpilased said reisi jooksu nii omaks,“ arvas õpilane Lisanne Lindre.

Projekti viimasel päeval valmistasid õpilased koolimajas kingitused Moimenta da Beiras asuva vaimse puudega inimeste keskusele. Kingitused anti üheskoos üle, kui keskuse tegevusega kohapeal tutvuti. Pärast külaskäiku keskusesse ootas õpilasi ja õpetajaid koolimajas kohaliku kooliansambli kontsert, kus kõlasid mitmed Portugali tuntud lood.

Lõppedes arutlesid õpilased gruppides, mida nad õppisid sotsiaalse kaasamise kohta ning milliseid kultuurilisi erinevusi nad Portugalis oldud aja jooksul märkasid. Tamsalu kooli õpilased Lisanne, Eliis-Meredy, Eliise, Anella ja Karolin leidsid, et kuigi alguses tabas neid kultuurišokk, siis Portugalis käik oli kindlasti üks väärt reis ja õppimiskogemus, mil sai proovida uusi asju, leida uusi tuttavaid ja nautida Portugali kaunist loodust.

Projekti järgmine kohtumine toimub jaanuaris ning sedapuhku tervitame väliskülalisi juba Tamsalus.