Ettepanekud lapsevanematele AS G4S Eesti klienditeenindusdivisjoni direktor Ene Rajalt

Kas Sinugi laps kuulub nende tuhandete jütside sekka, kes tänavu 1. septembril oma kooliteed alustavad? Et saaksid oma silmatera südamerahus kooli saata, on G4S koostanud koolilapse turvalisuse soovitused. Tuletame meelde neist olulisemad, mis käsitlevad turvalist koolijõudmist.

Meetmed, mis aitavad kindlustada lapsele turvalise koolitee, sõltuvad eelkõige sellest, kuidas ta kooli läheb. Kui olete koos välja valinud sobiva liikumisviisi, tutvu allpool selle kohta käivate soovitustega.

Jalgsi kooli

Ilmselt saab kõige õnnelikumaks pidada lapsi (ja nende vanemaid), kelle koolimaja asub kodust jalutuskäigu kaugusel. Kui laps läheb kooli jalgsi, soovitame Sul tema turvalisuse kindlustamiseks toimida järgmiselt.:

• Jaluta koos oma lapsega teekond läbi ning jälgi, kuidas ta liikluses toime tuleb.
  • Vali lapse jaoks ohutuim koolitee. Käige iga päev sama teed mööda ja vältige „otseteid”.
  • Tuleta meelde, et laps käituks korraliku jalakäijana. Ülimalt oluline on vaadata enne teeleastumist vasakule, paremale ja uuesti vasakule ning juhul kui kõnniteed pole, liikuda vasakpoolsel teepeenral.
  • Vali välja koht, kust laps tänavat ületama hakkab. Ära kunagi astu tänavale pargitud autode vahelt või põõsastest/võsast. Ületa tänavaid ristmike juures. Võimalusel kasuta alati foore ja ülekäiguradu.
  • Riieta oma laps heledatesse riietesse, et autojuhid teda hõlpsasti märkaksid.

Jalgrattaga kooli

Kui koolimaja asub kodust pisut kaugemal, on jalgratas tore abimees, millega laps ise kiiresti kooli jõuab. Siiski tasub ka jalgrattaga liiklemisel meeles pidada mõningaid olulisi liiklemisreegleid, mis suurendavad oluliselt väikese ratturi turvalisust.:

• Reegel nr 1: rattakiiver pähe! Jalgrattaõnnetuste korral on peatrauma levinuimaks surmapõhjuseks. Rattakiiver võib vähendada peatrauma saamise ohtu koguni 85%.
  • Sõitku koos liiklusvooluga.
  • Kandku eredaid riideid või helkuritega turvavesti.

Ühistranspordiga kooli

Veame kihla, et bussiga sõites tunneb vastne koolijüts end vägagi täiskasvanuna! Et lapsel see uhke ja turvaline tunne säiliks, õpeta talle järgmist.:

• Ühissõiduki ootamise ajal tuleb hoiduda jooksumängudest ja tänavale astumisest.
  • Pidama tuleb jääda piirete taha ja enne ühissõidukile lähenemist oodata selle täielikku peatumist.
  • Ühissõidukist, eriti aga trammist, väljumise järel tuleb minna kõige otsemat teed pidi kõnniteele ja liiklusvoolust eemale.
  • Ühissõiduki eest ja vahetult selle tagant ei tohi kunagi tänavat ületada.

Sõiduautoga kooli

Ilmselt tundub lapse autoga kooli viimine paljudele vanematele kõige turvalisema meetodina. Et turvalisus oleks täielik, järgi ka allpool toodud soovitusi.:

• Laps tuleb kinnitada korralikult tagaistmele paigutatud ja lapse kaalule vastavalt valitud turvatooli.
  • Lisaks peaksid kõik kuni 12-aastased kaassõitjad turvaekspertide sõnul istuma tagaistmel ja 20–40 kilogrammi kaaluvad lapsed (tavaliselt 4–8 aasta vanused) spetsiaalsel istumisalusel.

Ning lõpetuseks – ära unusta kiita oma last iga kord, kui ta on liiklusohutuse seisukohast õigesti käitunud.

Ilusat koolitee algust!