JAAPANI ARTMILE PROJEKT TAMSALUS

„Koosloodud rahu ja jätkusuutlik tulevik“ on Jaapani Artmile organisatsiooni globaalne kunstiprojekt, milles Tamsalu Gümnaasiumi õpilastel oli harukordne võimalus osaleda.

Selles projektis osalevad koolid kõigist 206-st riigist, kes võtavad osa 2020.aasta suvel Jaapanis Tokyo Olümpia- või Paraolümpiamängudest. Igat osalevat riiki esindab üks kool, kes sai omale partnerkooli Jaapanist.  Meie partnerkooliks on Otemon Gakuin Otemae kool Osaka linnast.  Jaapani Artmile projekti eesmärgiks on globaalsete probleemide ühine interaktiivne käsitlus, erinevate kultuuride tundma õppimine ning ühise sõnumi saatmine maailma. Ja seda kõike läbi ühise suuremõõtmelise seinamaali loomise! Kõik osalejad said 17-st maailma kestliku arengu eesmärgist valida endale teemad, mida koos oma partnerkooliga  käsitleda. Meie kooli õpilased tegelesid põhjalikumalt kahe eesmärgiga – „Ookeanid ja mereressursid“ ning „Säästev tootmine ja tarbimine“.

Esmalt uurisid 7.-9.klasside õpilased, miks need kestliku arengu eesmärgid on meile siin Eestis olulised ja kuidas need probleemid kajastuvad laiemalt üle maailma.  Läbivaks teemaks kujunes nii Läänemere reostus, selle oht merelindudele ja loomadele, kui ka mure uue „prügikontinendi“ pärast Vaikses Ookeanis. Lisaks uurisime, kuidas meie ise oma igapäevase käitumisega saame säästvamalt tarbida, rohkem taaskasutada ja selle läbi vähendada prügi tekkimist ning maailma reostamist. Seejärel valmis igal õpilasel teemaga seotud kunstitöö, mida kasutasime ideekavandina ühise seinamaali loomiseks koos Otemon Gakuin Otemae kooli õpilastega.

Suhtlemine Jaapani kooliga toimus läbi Skype vestluste koos meie kooli inglise keele õpetaja Anne Kraubneriga ja kogu tööprotsess sai talletatud ka Artmile foorumisse. Koostöös Jaapani õpilastega sai maali kandvaks ideeks tähelepanu juhtimine merede ja ookeanide reostusele ja mereliikide ohustatusele. Jaanuari algul jõudis meie kooli Jaapani õpilaste poolt poolenisti maalitud seinamaal mõõtudes 1,5×3,6 meetrit ja peale pikka kavandamisprotsessi saime lõpuks alustada maalimisega. Selles etapis osales 8a klass koos 15 õpilasega ning maalimiseks kulus oodatust rohkem koolitunde. Õpilaste jaoks oli antud projekt uudne ja huvitav. Kuigi maali mõõdud olid algul üpriski hirmuäratavad, siis jäid nad tulemusega väga rahule. Endi sõnul õppisid nad lisaks kunstioskuste arendamisele aga eelkõige meeskonnatööd, omavahelist suhtlemist ning ühise eesmärgi nimel tegutsemist.

Olümpiamängude raames toimub suvel „Tokyo 2020 Nippon Festival,“ millel on neli ametlikku programmi. Neist ühe programmi raames eksponeeritakse kõik 206 ühismaali 18.-19.ndal juulil Shinjuku Gyoen-nimelises pargis Tokyos, mis on Tokyo üks suurimaid ja populaarsemaid parke.  Tore oli tõdeda, et õpilased said ühe projekti raames siduda oma teadmised nii loodusõpetusest, bioloogiast, geograafiast, inglise keelest kui ka kunstiõpetusest. Neli 8.klassi tüdrukut tegelevad aga teemaga edasi ka oma loovtöö raames.

Hetkel rändab meie ühismaal aga tagasi Jaapani poole ja ootame põnevusega, millal meie partnerkooli õpilased seda oma silmaga näha saavad.
Koos õpilastega täname õpetaja Anne Kraubneri, kes aitas kaasa selle huvitava projekti läbiviimisele meie koolis!

Reena Curphey
Tamsalu Gümnaasiumi kunstiõpetaja