22.-24. märtsil toimus Tamsalu Gümnaasiumis noortekohtumine „Stories of a Generation“ Tallinna Linnamäe Vene Lütseumi ja Tamsalu Gümnaasiumi noorte vahel. Kokku osales projektis 14 noort vanuses 14-16 ning projekti peateemaks oli storytelling ehk jutuvestmine, mille arendamiseks võeti osa töötubadest, mis tegelesid loomingulisuse, väitlemise, improviseerimise ja palju muuga. Projekt toimus inglise keeles ning selle üheks peaeesmärgiks oligi arendada noorte julgust inglise keeles kõneleda.

22. märts

„Varajane sõit Tallinnast
Kiire bussijuht, peaks osalema võidusõitudes
Üksteise ja uue kohaga tutvumine
Nimemängud
Intro
Mängud, kokkulepped
Lõuna, päeva kõige olulisem osa
Aardejaht Tamsalu peal, pusle kokkupanek
Õhtusöök
Kuidas su päev läks? Kuidas end tundsid?
Kallistamise mõrvamäng, kaua üleval püsimine
Magamine“
– Ksenija

Aardejahi viimaseks ülesandeks oli ühine pusle kokkupanek

23. märts

„Kuna mõned meist olid kaua üleval, algas päev aeglaselt. Hommikusöök oli hea ja lihtne. Esimese asjana pärast söömist oli meil väitlemise töötuba, kus õppisime väitluse põhitõdesid. Sellele järgnes hea lõunasöögikord. Järgnes loovuse töötuba, kus pidime plakatil reklaamima midagi veidrat, kirjutama täringute abil loo ja muud seesugust loovust arendavat. Arutasime, mil erinevatel viisidel on võimalik lugusid jutustada. Kõigil kõhud õhtusöögist täis, kogunesime päeva reflekteerimiseks – mis kellelegi meeldis/ei meeldinud, mida korda saatsime ja vahetasime üldiselt muljeid ja mõtteid. Seejärel esitlesime oma meeskonnatööd, milleks oli omal viisil grupis välja mõeldud loo teistele jutustamine. Mängisime ägedaid mänge, millest paljud polnud varem kuulnudki.“
– Lauri Aleks

Tuule Sõber Tartu Ülikooli Väitlusklubist rääkis õpilastele argumenteerimisest ja väitlemisest

24. märts

„Pühapäev algas hea hommikusöögiga. Pärast kõhutäidet tutvustas Liis Kuusik meile improvisatsiooni aluseid. Saime ka ise proovida. Seejärel saime kirjutada üles ja teistega jagada oma lemmikuid Eestis juhtunud lugusid. Oli tore inimesi tundma õppida ja nende lugusid kuulata. Enne, kui saime lõunat sööma, tegime „suhkrukuubikuid“. Viimasel seminariosal saime teada Shokkin Group’i kohta ja ühtlasi andsime projektile tagasisidet. Umbes kella nelja paiku pakkisime asjad ja asusime koduteele.“
– Jaanus

Projektis osalejate ühispilt

Projekti tulemusena koostasid noored Eesti kaardi, mille kaudu jagasid nad endaga juhtunud lugusid ning see kaart on väljas uurimiseks ka teistele Tamsalu Gümnaasiumi õpilastele. Kuigi projekt kestis ainult kolm päeva, lõid noored uusi sidemeid teiste osalejatega ning said ideid, kuidas tulevikus edaspidigi sarnastest projektidest osa saada.

Eesti kaart projektis osalenud õpilaste lugudega

Noortekohtumiste elluviimist rahastatakse Hasartmängumaksu Nõukogu vahenditest Haridus – ja Teadusministeeriumi ning Eesti Noorsootöö Keskuse toel.

Kai Budrikas
MTÜ Shokkin Group